Co daje klimatyzacja? PDF Drukuj Email
Co daje klimatyzacja?



 
     Dzięki klimatyzacji można stworzyć warunki, w których użytkownik czuje się najlepiej, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci oraz zapobiegając pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów i bez hałasu. Krótko mówiąc, klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, co daje wiele korzyści, ponieważ kto czuje się dobrze, ten jest bardziej twórczy i produktywny. A kto z nas nie lubi przebywać w klimatyzowanym sklepie, kawiarni, restauracji lub hotelu, szczególnie latem? Istnieje ścisły związek pomiędzy jakością pracy człowieka a temperaturą jego bezpośredniego otoczenia. Zbyt gorąca, zbyt zimna lub zbyt wilgotna atmosfera z pewnością nie sprzyja wyższej efektywności pracy. Wydajność pracy zaczyna spadać przy około 22°C, natomiast powyżej 26°C następuje gwałtowne załamanie. Jest zatem ważne, aby utrzymywać temperaturę pod kontrolą. Należy zwrócić uwagę, że zwrot „temperatura odczuwalna" z założenia uwzględnia wilgotność.
 

 
Udowodniono naukowo, że:

·         - Przy wysokich temperaturach częściej zdarzają się wypadki – optymalną temperaturą jest około 20°C.
·         - Gdy jest zbyt gorąco, gwałtownie spada wydajność umysłowa i rytm pracy.
·         - Utrzymanie stałej atmosfery jest uzależnione od wielu czynników.
·         Aby budynek był komfortowy i spełniał swe funkcje, należy właściwie zadbać o znajdujące się w nim instalacje.



Wpływ klimatyzacji na zdrowie
 
Coraz więcej osób dbających o zdrowie zwraca uwagę na jakość powietrza w pomieszczeniu. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie bardzo szybko lub dopiero po kilku latach. Klimatyzacja jest w stanie zapobiec lub osłabić część z tych ujemnych skutków. Energooszczędne technologie budowania domów i budynków zmniejszyły naturalną wentylację świeżego powietrza, co w najgorszym przypadku może prowadzić do syndromu chorego budynku. Zlikwidowanie wentylacji budynku pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzania lub ochłodzenia. Ale oznacza to jednocześnie utrzymanie wysokiego poziomu wilgotności w budynku z powodu codziennej recyrkulacji tego samego powietrza i znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Kurz, dym, bakterie, wirusy, pleśń, grzyby i gazy krążą po całym budynku. Kurz pochodzi ze skóry, włosów i ubrań przynoszony jest też na butach z zewnątrz. Pleśń i grzyby pojawiają się wraz z kurzem. Gazy mogą pochodzić z farb, lakierów i klejów. Wilgotność powyżej 50% znacznie zwiększa śmiertelność wśród chorych na wirusa grypy. Sposoby na obniżenie stężenia zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu to wentylacja, filtrowanie i kontrola wilgotności. Klimatyzacja daje takie możliwości. Każde urządzenie klimatyzacyjne ma filtr. Jego rodzaj zależy od systemu. System ze zintegrowaną wentylacją wymaga mniej wydajnego filtra. Wydajność mierzona jest procentową skutecznością zatrzymywania cząstek zanieczyszczeń.
 

 
Zadania klimatyzatorów
 
Klimatyzacja to proces dostosowania temperatury, wilgotności, czystości i dystrybucji powietrza. Jak widać, klimatyzacja to znacznie więcej niż tylko chłodzenie przestrzeni, w której człowiek mieszka lub pracuje.
 
Chłodzenie
 
Nasze klimatyzatory umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury. Można zawsze stworzyć warunki z odpowiednią temperaturą dla jak najlepszego samopoczucia. Klimatyzacja zapewnia nie tylko poczucie komfortu, ale również uczucie świeżości i aktywności nawet przy najbardziej niesprzyjających warunkach na zewnątrz.
Wentylacja
 
Z systemem klimatyzacyjnym może zostać zintegrowana wentylacja. Wyciąga ona powietrze z pomieszczenia, a wprowadza czyste klimatyzowane powietrze z zewnątrz. Poza sezonem, gdy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja może działać niezależnie. Nasze systemy wentylacji można również zainstalować bez klimatyzacji.
 
Ogrzewanie
 
Klimatyzatory umożliwiają również grzanie. Można cieszyć się stałą idealną temperaturą przez cały rok, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Jest to przyjazna dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ wykorzystuje ona energię z zewnątrz i przekazuje ją do pomieszczenia. Stąd bierze się nazwa pompa ciepła.
 
Oczyszczanie
 
Nasze klimatyzatory wytwarzają czyste i zdrowe powietrze. Wszystkie jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające m.in. kurz, pyłki, dym, z powietrza. Poziom filtrowania powietrza może zostać zwiększony w zależności od potrzeb klienta. Filtrowanie jest kluczową sprawą dla alergików.
 
Osuszanie
 
Podczas chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, dając większe poczucie komfortu. Należy również pamiętać, że właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost zanieczyszczeń i pleśni, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami. Poczucie komfortu dla człowieka zapewnia wilgotność na poziomie 40 do 60%. Właściwa wilgotność gwarantuje również dłuższą żywotność domu i urządzeń.
W ofercie naszej firmy znajdują się klimatyzatory mobilne oraz typu split. Klimatyzatory mobilne składają się z jednego urządzenia, a ciepło wyrzucane jest na zewnątrz rurą wentylacyjną. Klimatyzatory ścienne typu split mają dwie jednostki, zewnętrzną i wewnętrzną.
Zasada klimatyzacji zawsze sprowadza się do jednej reguły: pobrać energię w jednym miejscu i oddać ją w innym. Proces ten wymaga jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz miedzianych rur do połączenia obu urządzeń. Poprzez rury z jednej jednostki do drugiej przepływa czynnik chłodniczy. To właśnie czynnik chłodniczy pobiera energię w jednej jednostce i oddaje ją w drugiej.
 
Chłodzenie
 
1. Jednostka wewnętrzna
 
Wentylator wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Zimny czynnik chłodniczy pochłania ciepło z powietrza i do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze.
 
2. Miedziane rury
 
Czynnik chłodniczy krąży w rurach między jednostkami, przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.
 
3. Jednostka zewnętrzna
 
Poprzez sprężenie czynnik chłodniczy w stanie gazowym zostaje ogrzany i zwiększa się jego punkt wrzenia. W jednostce zewnętrznej ciepło uzyskane w wyniku sprężenia zostaje oddane do powietrza na zewnątrz za pomocą wentylatora, który wywiewa powietrze na wymiennik ciepła.
 
4. Czynnik chłodniczy
 
Ciekły czynnik chłodniczy wraca do jednostki wewnętrznej.
 
5. Jednostka wewnętrzna
 
W jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy jest rozprężany, co umożliwia mu pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu.